SU KAÇAĞI BULMADA KULLANDIĞIMIZ YÖNTEMLER VE EKİPMANLAR


                Makalemizde su kaçağı bulmada kullandığımız yöntemlerden ve ekipmanlardan bahsedeceğiz.

        Günümüzde su sızıntısı tespiti, pimaş açma ve yıkama, su kaçağı bulma, tıkanıklık açma, petek temizleme gibi bir çok alanda son model teknolojik cihazlardan yararlanılmaktadır. Bu şekilde problemi yüksek ve en zor onarım sorunlarında dahi kati sonuç almaktayız.

       Çoğu zaman temiz su pimaş hatlarındaki su sızıntıları basitçe anlaşılır. Lakin kirli su tesisatlarındaki kaçakların tespiti ve onarımı bir hayli güçtür. Kirli su tesisatında oluşan problemlerde teknolojik ekipmanlar vasıtasıyla bulma yöntemini kullanmak bir çok açıdan tasarruf etmenizi sağlar. Gereksiz kırma dökmeler olmadan, evinizin harabeye dönüşmesini önleme büyük rol oynar. Bu bağlamda su kaçağının olmadığı yüzeylerin, fayansların, döşemelerin ve duvarların gereksiz kırılmasını önler ve sizi büyük bir maddi zarardan kurtarır. Maddi ve zaman kazancı sağlamaktadır.

Modern Teknolojik cihazlarla yapılan başlıca su kaçağı tespit yöntemlerini inceleyelim ;

Termal kamera yöntemi: Günümüz şartlarında en sık kullandığımız ve başarı oranın en yüksek olduğu yöntemdir. Sıcak su kaçaklarında % 100 başarı elde edilmektedir. Başarı neticesi tüm uzmanlar tarafından onaylanmış ve maksimum başarı oranına haizdir. Hizmet verenlere ve tüketiciye yararları diğer tüm yöntemlerden misli ile fazladır. Herhalde her aletimizin kullanım yerini gözeterek konuşursak, kendi alanında yani sıcak su boru hattında çığır açmış bir makine olmakla, günümüz koşullarında akla ve mantığa yatan en makul cihazdır. Ağırlıklı olarak gözle tespiti zorluk derecesi yüksek su sızıntıları için kullanılır. Isıya duyarlı termal kamera, ısı değişikliklerinden yola çıkarak su sızıntısının yerini net olarak tespit eder. Soğuk su kaçakları için tercih etmeyiz.
Su basıncı ile sızıntı bulma yöntemi: Günümüzde etkin ve faal olarak kullanılan bir diğer yöntemdir. Modern ekipman sayesinde tesisat boru hattına normalin üzerinde su basıncı verilir ve kaçak olan bölgeden normalde aktığından daha şiddetli şekilde akarak bize sorunlu bölgeyi bulmamızı sağlar. Kullanışlı ve günümüzde faal rol oynayan bir yöntemdir.
Nem ölçme yöntemi: Bu yöntemimizde, nem oranından faydalanarak kaçağı tespit etmekteyiz.  Gözle görülebilen sorunlu bölgenin nem seviyesi ölçülür, elde edilen verilere dayanarak su kaçağı tespiti ve tamiri gerçekleştirilir. Günümüz teknolojisinde pek yeri olmayan bir yöntemdir.
Akustik dinleme yöntemi: Günümüzde faal olarak kullanılan bir yöntem olup, başarı oranı azımsanmayacak kadar yüksektir. Su tesisat borularının akustik cihazla dinlenip, ses analizine göre su kaçağının tespit edilmesi işlemidir. Bu yöntemde öncelikle akustik dinleme cihazına ve işinin ehli bir tesisat ustasına ihtiyaç vardır. Malesef her tesisatçı, bu yöntem ile kaçağı tespit edemez. Bu şartlar sağlandığında geri kalan tüm işlemi usta ve makine çözmektedir.
Hava basıncı yöntemi: Üstte konusu geçen yöntemle eşdeğer yapılır. Su yerine hava basıncı vererek olay yerine uygulanmaktadır. (Bkz su basıncı ile bulma yöntemi) Günümüzde yaygın kullanılmamaktadır. Basınçlı bir hazne içerisinde mevcut gazın, tesisat döşemelerine aktarıldıktan sonra sorunlu olan bölgeden çıkması gözlemlenir. Sorunlu bölgeden çıkan gaz cihaz yardımı ile tespit edilir ve kaçağın yeri bulunmuş olur.
Kamera ile görüntüleme yöntemi:  Tesisat pimaş borularının kameralı cihaz ile görüntülenip, su kaçağına neden olan problem ve sorun yaşanan bölge kesin olarak tespit edilir. En hızlı ve garantili yoldur. Teknolojinin vermiş olduğu imkanlar doğrultusunda firmamızda bulunan sayısız modern cihaz ile bu hizmeti sağlamaktayız
       Su kaçağı, pimaş açma, pimaş yıkama, petek temizleme, petek açma, logar açma, logar temizleme, tıkanıklık açma, tuvalet lavabo tıkanıklığı açma, robot makine ile tıkanıklık açma işlerinin tamamında yukarıda belirttiğimiz yöntemleri kullanmaktayız. Ve %100 başarı oranına sahibiz.

      Firmamız teknolojik cihazlar eşliğinde tespit ettiği problemlerinizi en uygun onarım çözümleriyle garantili bir halde gerçekleştirmektedir. Verdiğimiz tüm hizmetler 2 yıl güvence kapsamında olup. 7/24 İstanbul tüm ilçelerine hizmet vermekteyiz. Altyapı Tesisat olarak her türlü tesisat problemlerinizde yanınızdayız.

 

Etiketler ; Su kaçağı, su kaçağı tespit yöntemleri, su kaçak tespiti yapma, su kaçağı nasıl anlaşılır, kamera ile su kaçak tespiti, kırmadan su kaçağı bulma, noktasal kaçak tespiti nasıl yapılır, nokta tespit ile su sızıntısı bulma