SU KAÇAĞINI NASIL BULUYORUZ ?

      Su kaçağını nasıl buluyoruz adlı makalemizi incelemektesiniz.  

      Su kaçağı türleri farklı olabileceği gibi emareleri de farklı olmaktadır. Örnek verecek olursak temiz su tesisatında meydana gelen su kaçağını suyun şiddetine bakılırsa tahmin edebilirsiniz. Eski binalarda en sik karşılaşılan sorunların başlangıcında su sızıntısı geliyor. Boruların yüksek basınç sonucu patlaması su sızıntısını oluşturabiliyor. Mesele eğer yeni binalarda meydana geliyorsa döşem sistemlerini üreten firma hatasından veya usta hatasından ortaya çıkabiliyor. Su tesisatında oluşan kaçakların tespiti ve onarımı her ustaya nazaran değişse de günümüzde gelişen döşem cihazları ile çok kolaylaşmıştır. Eskiden su kaçağını değişik şekillerde bulmaya çalışırdık. Her ustanın kendi yöntemi ve tecrübesi vardı. Kimi usta tesisatın geçmiş olabileceği yerleri tahmin edip kırarak bulurdu. Kimisi de ıslanan bölgenin rengine kokusuna bakarak kacak tespiti yapmaya çalışırdı.

Su kaçağı nasıl bulunur?
      Dairenize ilişkin ana su vanasını kapatmanız gerekir. Ana su vanasını kapatmanıza rağmen su sayacı dönmeye devam ediyorsa evinizde su kaçağı olduğu anlamına gelir. Su sızıntısının nerede olduğunu tespit etmeniz tamamen tahminlere dayalı olabilir. Ancak her su kaçağı, su sayacının hızlı dönmesine sebep olmaz. Su kaçağı kimi zaman o denli ufaktır ki saatlerce akmasına karşın çok az su tüketir. Bu etkenlerde yanıltıcı olabilir. 

      Kaçakların bulunması konusunda her firmanın kendine özgü şekilleri bulunduğunu söylemiştik. Su sızıntısı bulma eskiden fayanslar kırılarak ve nerede ise eve ciddi hasarlar vererek yapılıyor. Buna rağmen kimi zaman bulunamıyorken günümüzde teknolojinin de imkanlarıyla kırmadan su sızıntısı tespiti yapılabiliyor. Böylece nerede ise hasarsız şekilde ve en ekonomik yollardan su sızıntısı bulma işlemi gerçekleştiriliyor.

      Tesisattaki su sızıntısının kesin olarak tespit edilebilmesi için elektronik cihazlara ihtiyaç vardır. Firmamız uzun yıllardır, kullandığı elektronik cihazlar ile evdeki su kaçağının yerini kesin olarak tespit etmektedir. Evinize gelen ekiplerimiz; öncelikle manometre ile suyun basıncını denetim etmektedirler. Manometre değerinde düşüş olursa, akustik dinleme aygıtı ile su kaçağı dinlenmeye başlanır. Su kaçağı ufak bir çatlaktan sızıntı şeklindeyse ve sesi duyulmuyorsa, temiz su tesisatının basıncı yükseltilerek akustik dinleme aygıtı ile yeniden dinlenir. Bu işlemin sonucunda evimizdeki su kaçağı kati olarak tespit edilir.

      Sadece tesisatta nereden kaynaklandığını bulunamayan iğne deliği kadar minik ve gözyaşı damlası gibi minik kaçaklarda mevcuttur.  Nereden kaynaklandığı bulunamayan yahut bilinmeyen su kaçakları, yüksek su faturaları ödemenize sebep olacaktır. Akustik dinlemenin yetersiz kaldığı noktalarda ise firmamız son teknoloji termal kameralara başvurarak yine tüm problemlerinizin üstesinden gelmektedir. İş böyle olunca sizleri maddi açıdan ve zamandan tutum ettirmiş oluyoruz.

     Firmamız cihazla su kaçağı tespit sonrası döşem problemlerinizi en uygun onarım çözümleriyle garantili bir halde gerçekleştirmektedir. Verdiğimiz tüm hizmetler 2 yıl güvence kapsamında olup. 7/24 İstanbul tüm ilçelerine hizmet vermekteyiz. 

Anahtar kelimeler; su kaçağı, su kaçağı nasıl bulunur, su kaçağı bulma, su sızıntısı, su sızıntısı tespiti, kameralı su kaçağı bulma